جنگ جهانی اول

17 دی 1397 - 9:37
جنگ جهانی اول

بخش 1

متوسط

بخش 2

متوسط

بخش 3

متوسط

بخش 4

متوسط

بخش 5

متوسط

بخش 6

متوسط

بخش 7

متوسط

بخش 8

متوسط

بخش 9

متوسط

بخش 10

متوسط

بخش 11

متوسط

بخش 12

متوسط

بخش 13

متوسط

جنگ جهانی اول در سال 1914 به بهانه قتل فرانتس فردیناند ولیعهد و وارث تاج ‌و تخت امپراتوری اتریش– مجارستان در سارایوو آغاز شد. قاتل از صرب‌های بوسنی و عضو جنبش زیرزمینی بود که برای استقلال این کشور با امپراتوری اتریش– مجارستان مبارزه می‌کرد. این قتل ممکن بود در حد حادثه‌ای کنترل شده باقی بماند، اما چنین نشد و کشورها را یکی پس از دیگری درگیر کرد. درحالی‌که قدرت‌های بزرگ اروپا – بریتانیا، فرانسه و روسیه در یک‌سو و آلمان و اتریش– مجارستان در سوی دیگر- می‌گفتند تنها خواهان صلح هستند ولی عملا خود را برای جنگ آماده می‌کردند. اروپا به کانون زمین‌لرزه‌ای سیاسی تبدیل شد و موج‌های ضربه‌ای آن به‌سرعت به بیرون گسترش یافت و به تمامی نقاط جهان رسید. این درگیری در تاریخ به جنگ جهانی اول یا جنگ بزرگ مشهور شد و کشورهای اندکی در این جنگ از آسیب‌های آن مصون ماندند. مردم بیش ‌از پیش دریافتند که جهان به‌ هم‌ پیوسته است و از رخدادهای جهانی گریزی نیست.
گرچه کشورهای کوچکی همچون صربستان و بلژیک در روزهای آغازین جنگ جهانی اول، عرصه نبرد بودند، این جنگ اساسا کشمکشی بین قدرت‌های بزرگ اروپا، آلمان، فرانسه، بریتانیا کبیر، روسیه و امپراتوری اتریش_مجارستان بود. اروپا میدان نبرد دو جبهه بزرگ جنگ، جبهه غرب و جبهه شرق را تشکیل می‌داد. مکان این دو جبهه یا منطقه نبرد غرب و شرق آلمان بود.
ازآنجاکه میدان نبرد، منطقه وسیعی را در برمی‌گرفت و مدام گسترش می‌یافت، شاید یادآوری مکان کانون نبرد مفید باشد، چون اگرچه طوفان منطقه‌ای رو به گسترش در گشت ‌و گذار بود و بسیاری از کشورهای جهان را درمی‌نوردید، کانون طوفان همواره آلمان و جبهه اصلی جبهه غرب بود. آلمان چه ویژگی داشت که توانست در سرتاسر اروپا و فراتر از آن چنین ویرانی و مصیبتی به بار آورد؟ پاسخ این پرسش در رقابت بین آلمان با دیگر قدرت‌های بزرگ اروپا نهفته است. گرچه آلمانی‌ها یا ژرمن‌ها مردمانی کهن هستند، اما کشور آلمان به‌تازگی به جایگاه کشوری بزرگ دست ‌یافته بود.
آلمان که امروزه پرجمعیت‌ترین کشور اروپا است تنها در قرن نوزدهم به یک دولت سیاسی مدرن تبدیل‌شده بود. در فضای رقابتی اروپای قرن نوزدهم آلمانی‌ها احساس می‌کردند که باید موقعیت آلمان را در مقام قدرتی جهانی و هم‌طراز با بریتانیا و فرانسه تثبیت کنند.

جنگ جهانی اول تحت عنوان «جنگ بزرگ» و یا «جنگی برای پایان دیگر جنگ‌ها» به مدت چهار سال و از ماه اوت 1914 تا نوامبر سال 1918 به طول انجامید. به دنبال این رخداد بزرگ، بسیاری از کشورهای جهان درگیر جنگ شده و بسیاری از سربازان در سرتاسر جهان جان خود را از دست دادند، به‌طوری‌که تلفات این جنگ در تاریخ جهان بی‌سابقه بوده است. براثر جنگ جهانی اول، برای نخستیم بار از سلاح‌های شیمیایی استفاده شد و همچنین برای نخستین بار مناطق غیرنظامی زیادی براثر بمباران‌های هوایی نابود شد و خون و خونریزی غیرنظامیان در ابعادی وسیع صورت گرفت. ازجمله دلایل تمایز این جنگ با جنگ‌های قبلی در استفاده از شیوه جنگ خاک‌ریزی است.
دلیل اصلی و اولیه شروع جنگ جهانی اول را می‌توان در ترور آرشیدوک فرانتس فردیناند؛ ولیعهد امپراتوری اتریش در تاریخ 28 ژوئن 1914 و به دست گاوریلو پرنیسپ؛ ملی‌گرای هجده‌ساله صربی جست‌وجو نمود.
به دنبال کشته شدن فرانتس فریناند، اتریش به صربستان التیماتوم داد. از طرف مقابل امپراتوری روسیه که در آن زمان با امپراتوری صربستان متحد بود به نیروهای صربی پیوست و از همین جهت موجبات نگرانی متحد امپراتوری اتریش؛ یعنی امپراتوری آلمان را به وجود آورد. در این زمان آلمان برای جلوگیری از جنگ دو جبهه‌ای به فرانسه که در آن زمان متحد روسیه بود، حمله کرد. ارتش آلمان در روند حمله به فرانسه از خاک بلژیک بهره برد و همین امر موجب حمله امپراتوری بریتانیا که متحد امپراتوری بلژیک بود به آلمان شد.
به جرئت می‌توان ادعا نمود که جنگ جهانی اول از برجسته‌ترین رخدادهای تاریخ بشر به شمار می‌رود، به‌طوری‌که نمی‌توان از آثار مستقیم و غیرمستقیم آن در تعیین تاریخ سده بیستم چشم‌پوشی نمود. جنگ جهانی اول زمینه‌ساز انقلاب روسیه شد، امری که بر آینده جهان تاثیر گذاشت و از چین تا کوبا به انقلاب‌های سوسیالیستی دامن زد و از سویی زمینه‌ساز تبدیل شوروی به یک ابرقدرت جهانی شد.
همچنین قابل‌ذکر است که به دنبال جنگ جهانی اول و از طرفی نابودی امپراتوری عثمانی، کشور جدیدی تحت عنوان ترکیه شکل گرفت. بخش‌هایی از خاک امپراتوری‌های آلمان، روسیه و اتریش-مجارستان استقلال خود را پس از دو قرن بازیافت.هیچ دیدگاهی ثبت نشده استبرای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

دسته بندی ها