آهنگ عشق

18 دی 1397 - 11:02
آهنگ عشق

بخش 1

متوسط

بخش 2

متوسط

بخش 3

متوسط

بخش 4

متوسط

بخش 5

متوسط

بخش 6

متوسط

بخش 7

متوسط

بخش 8

متوسط

بخش 9

متوسط

بخش 10

متوسط

بخش 11

متوسط

نام کتاب آهنگ عشق برگرفته از سمفونی شماره شش بتهوون است که آهنگ موردعلاقه دختر داستان است. آندره ژید در این کتاب سعی به تصویر کشیدن عشقی ممنوعه دارد که در انتها به ضرر گرترود (دخترک نابینا) تمام می‌شود. 
این کتاب سبک رئال_فلسفی دارد و مخاطب از همان ابتدای داستان باشخصیت‌های این کتاب همزادپنداری می‌کند البته ممکن است گاهی از شخصیت کشیش خرده به دل بگیرد اما باز هم حس همدلی و بی‌پناهی گرترود او را برای شنیدن انتهای داستان مجاب می‌کند. 
نویسنده در این کتاب هیچ استعاره و یا تمثیلی به کار نبرده است و فقط سعی کرده راوی داستانی باشد که مخاطب برای به انتها رسیدن و شنیدن نتیجه سرگذشت شخصیت‌ها لحظه‌شماری کند.
آنچه این کتاب را برای مخاطب جذاب می‌کند تناقض میان رفتار کشیش و اعتقادات وی است. کشیش مردی مبادی‌ آداب و معتقد به مسائل دینی است اما، نمی‌تواند مانع بروز عشق خود به گرترود شود، در آن زمان که پسر بزرگ او به گرترود ابراز علاقه می‌کند کشیش با خشمگینی از این ازدواج جلوگیری کرده و سعی دارد گرترود را تنها برای خود نگاه دارد. همین لحظه است که مخاطب در فکر فرو رفته و از خود سوالی می‌پرسد، آیا من شبیه آنچه ظاهرا از آن پیروی می‌کنم هستم؟
آندره ژید هیچ‌گاه در این کتاب موضوع یا نقدی را مستقیم به مخاطب القا نمی‌کند بلکه در پس لایه‌های پنهان یک داستان عاشقانه، سعی در، به تصویر کشیدن درون شخصیت هر انسان دارد. 
درواقع می‌توان دید که در زندگی عادی همه ما انسان‌ها اتفاقی پیش می‌آید تا خود واقعی‌مان را نمایان کند. کشیش هم زندگی معمولی و ساده‌ای داشته با خانواده کامل و متشکل از 5 فرزند، اما با آمدن گرترود تمام معادلات، عادات و وابستگی‌ها او تغییر می‌کند. 
عشق، احساسات بی‌پایان، تصمیم‌گیری، غم و اندوه، سرنوشت ازجمله کلمات مفهومی است که بعد از خواندن این کتاب در ذهن خواننده باقی خواهد ماند. 
کتاب صوتی آهنگ عشق تنها یک داستان را روایت می‌کند و هیچ حادثه یا اتفاق خاصی مخاطب را درگیر نخواهد کرد. 
شخصیت‌های آن پی‌درپی در چالش نویسنده قرار می‌گیرند و همین امر مخاطب را تا انتهای داستان با خود همراه می‌کند.
در کنار عشق، این تغییر است که پختگی شخصیت‌های کتاب را جان می‌بخشد و پرورش می‌دهد، آنجا که پسر کشیش بعد از ابراز عشق به دخترک و موانعی که پدر بر سر راه آن دو قرار می‌دهد یک راهبِ می‌شود و حتی زمانی که دخترک بینایی خود را به دست می‌آورد عشق او را پس می‌زند. 
درواقع آندره ژید عشق را بهانه‌ای کرده تا شخصیت‌های کتاب را به هدفی والاتر برساند. 

 • کشیش به دین و اعتقادات الکن خود پی می‌برد. 
 • پسر عشق را در مذهب و خدمت پیدا می‌کند.
 • اما گرترود سرنوشتی عجیب دارد که شاید برخی از ما به آن دچار شویم، سرنوشتی که خود سازنده آن نیستیم بلکه وسیله‌ای برای رقم خوردن سرنوشت دیگران می‌شویم.

کتاب آهنگ عشق در سال 1946 توسط ژان دلانوا به فیلم تبدیل شد. ازجمله بازیگران معروف آن میشل مورگان و پیر بلانشار است که توانست جایزه بزرگ جشنواره کن را دریافت کند.هیچ دیدگاهی ثبت نشده استبرای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

دسته بندی ها