کلمات

18 دی 1397 - 11:48
کلمات

بخش 1

متوسط

بخش 2

متوسط

بخش 3

متوسط

بخش 4

متوسط

بخش 5

متوسط

بخش 6

متوسط

بخش 7

متوسط

بخش 8

متوسط

بخش 9

متوسط

بخش 10

متوسط

بخش 11

متوسط

بخش 12

متوسط

بخش 13

متوسط

بخش 14

متوسط

بخش 15

متوسط

بخش 16

متوسط

بخش 17

متوسط

بخش 18

متوسط

بخش 19

متوسط

بخش 20

متوسط

بخش 21

متوسط

بخش 22

متوسط

بخش 23

متوسط

«زندگی‌ام را همان‌طور که شروع کرده‌ام در میان کتاب‌ها به پایان خواهم برد. در اتاق کار پدربزرگم، همه‌جا کتاب بود؛ گردگیری‌شان به‌جز یک‌بار در سال و پیش از شروع کار موسسات آموزشی در ماه اکتبر غدغن بود. هنوز خواندن ندانسته، به آن‌ها، به این سنگ‌های ثابت ارج می‌نهادم. چه راست بودند چه کج، چه در قفسه‌های کتابخانه مانند آجر به هم فشرده شده بودند چه با فاصله روی ‌هم چیده شده بودند، احساس می‌کردم که کامیابی خانواده‌مان به آن‌ها بستگی دارد. همه‌شان عین هم بودند، در پرستشگاهی بسیار کوچک بازیگوشی می‌کردم، محاط در یادمان‌های خپل و کهنه‌ای که شاهد به دنیا آمدنم بودند و مرگم را می‌دیدند و تداومشان آینده‌ای به آرامش گذشته را برایم تضمین می‌کرد».
«دو زندگی داشتم که هر دو نیز دروغ بودند: در ملاعام دغل‌باز بودم، نوه کذایی شارل شوایتزر معروف شمرده می‌شدم؛ تنها که بودم، در غم و غصه‌های خیالی غرق می‌شدم. افتخار کاذب خود را با گمنامی‌ای کاذب تصحیح می‌کردم. برای گذشتن از یک نقش به نقش دیگر مشکلی نداشتم. در همان لحظه‌ای که می‌رفتم تا چکمه‌های مخفی خود را بپوشم، کلید در قفل می‌چرخید، گویی ناگهان فلج شده باشند، روی شستی‌های پیانو از حرکت باز می‌ماندند، من خط را در کتابخانه می‌گذاشتم و می‌رفتم تا خود را در آغوش پدربزرگم بیندازم، به طرف صندلی دسته‌دارش می‌رفتم، کفش‌های راحتی تودوزی پوستش را برایش می‌آوردم و درباره روزی که گذرانده بود با قید نام شاگردانش پرس‌وجو می‌کردم...».

از نظر بسیاری از خوانندگان و منتقدان آثار ادبی، کتاب کلمات ژان پل سارتر در مقایسه با دیگر آثار این نویسنده ستودنی‌تر و محبوب‌تر است. همچنین قابل ذکر است که سارتر در کتاب کلمات خود برخلاف دیگر آثارش سعی در متقاعد کردن خواننده ندارد.
سارتر با بهره‌مندی از کلماتی تند و جدی و حتی در برخی موارد زننده سعی دارد تا با طنزی تلخ دوران کودکی خود را به تصویر بکشد، دورانی که از آن بیزار است. وی در نگارش این کتاب هرگونه اغماض را کنار گذاشته و در عین شجاعت از دوران کودکی خود سخن به میان آورده است.
دو مضمون اصلی کتاب کلمات عبارت‌اند از: ذوق ادبی ژان پل سارتر و دیگری هجو خانواده‌ای که وی در آن رشد کرده است.هیچ دیدگاهی ثبت نشده استبرای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

دسته بندی ها