همراه آهنگ های بابام

19 دی 1397 - 12:27
 همراه آهنگ های بابام

بخش 1

متوسط

بخش 2

متوسط

بخش 3

متوسط

بخش 4

متوسط

بخش 5

متوسط

بخش 6

متوسط

این مجموعه داستان از زبان یک کودک روایت می‌شود و از دید او مشکلات و مصائب و فقر بزرگ‌سالان و به‌طور کل زندگی خانواده‌های کارگر و حاشیه‌نشین نشان داده می‌شود.
علی‌اشرف درویشیان که خود یکی از مبارزان دوره حکومت شاه و عضو حزب کمونیست بود در این کتاب و سایر کتاب‌هایش کرمانشاه را به‌عنوان مشتی از خروار در نظر گرفته و از محرومیت‌ها و آرزوهای بربادرفته مردم فقیر و کارگر نوشته است.
عنوان جالب این کتاب بانام همراه آهنگ‌های بابام بدین منظور انتخاب‌شده تا مخاطب را با مشکلات پدر خانواده و به‌طور کل همه اعضای خانواده همراه کند.
نظام سرمایه‌داری در آن سال‌ها به‌شدت بر مناطق محروم سیطره انداخته بود و زندگی آن‌ها را فلاکت‌بارتر کرده بود و سرمایه‌داران نیز روزبه‌روز بر سرمایه‌شان افزوده می‌شد، در این میان نویسندگانی چون صمد بهرنگی، بزرگ علوی، علی‌اشرف درویشیان و... که جزو نویسندگان روشنفکر و حامی ستمدیدگان محسوب می‌شدند داستان‌هایشان را هرکدام به‌نوعی به این قشر اختصاص می‌دادند و شرافت نویسندگی‌شان را فدای مال و مقام نمی‌کردند و در این راه خود به مشکلات زیادی برخوردند.
تراژدی عضو جدایی‌ناپذیر این داستان‌هاست گرچه خوشی‌ها و شادی‌های زودگذری هم در طی داستان اتفاق میافتند اما در مقابل حجم اندوه و فلاکت و سرکوب چندان جایی ندارند.
در این داستان ما به‌غیراز طبقه کارگر که به‌اجبار به کارهای پست مشغول هستند و حتی راوی داستان که یک کودک است و تابستان‌ها را به کارهای سخت و کارگری مشغول است، با دسته دیگری مواجه هستیم و آن بورژوازی‌ها هستند که سرمایه‌داری کاملا به نفع آن‌هاست و در این داستان قاسم چاو کاو به‌عنوان نماینده این قشر حضور دارد.
چاو کاو در زبان کردی به معنی چشم آبی است. در فرهنگ کردی چشم آبی نشان‌دهنده خباثت است و قاسم چاو کاو در این داستان انسانی سودجو است که به طبقهی کارگر از دید بالادست می‌نگرد، کارگران برای او کار می‌کنند و او با توجه به جایگاه اجتماعی که سرمایه‌داری برای او ایجاد کرده است هرگونه که بخواهد با کارگرانش رفتار می‌کند.
نثر این کتاب ساده و صمیمی و خطی است و باعث می‌شود که مخاطب بیشتر با شخصیت‌های آن ارتباط برقرار کند. با آن‌ها بخندد و گریه کند و طعم محرومیت‌ها را با آن‌ها بچشد و بانوای غم و اندوهشان همراه شود.
داستان‌های این مجموعه شامل: همراه آهنگ‌های بابام، ظلم آباد، انار، مادر نمونه من، یاره، سحر در سبد می‌باشد.
وجود شعرهای محلی یکی از نکات زیبا و جالب این کتاب است. شعرها و نواهای کردی که همگی سوز و غمی دل‌نشین را در خود دارند و ریشه در سالیان سال فرهنگ و درد و رنج این مردم دارند.هیچ دیدگاهی ثبت نشده استبرای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

دسته بندی ها